SIERPIEŃ 2017

19 groszy na dobę to całkowity koszt za komfort w upalne dni w moim domu. Pierwszy tydzień sierpnia mamy za sobą, pogoda dla wielu osób była upalnym zaskoczeniem.

 

Temperatura zewnętrzna powietrza w mojej okolicy np. 1 sierpnia sięgnęła wskazań
43,3 °C w słońcu i 36,9 °C w cieniu. Upał w budynku jednak nie doskwierał.

 

Temperatura powietrza wewnątrz wynosiła między 23,124,4 °C czyli była ponad 11°C niższa od temperatury powietrza zewnętrznego.

Wentylacja i chłodzenie budynku wymagało dostarczenia tylko 17 W/godz. energii elektrycznej. Łatwo wyliczyć, że to koszt 19 gr na dobę. / 17 W x 24 godz x 0,47zł/kwh = 19 gr/dobę /

 

Tyle kosztuje wspaniały komfort w moim domu rzeczywiście pasywnym tłocząc do budynku 120 m3 świeżego powietrza o temperaturze do 20 °C Można tłoczyć więcej np. 270m3 i będzie to kosztowało 35gr/dobę. Świeżym chłodnym powietrzem obdarowuje mnie „matka ziemia” poprzez gruntowy wymiennik ciepła, odpowiedni styropian i wentylację. Oczywiście wymagało to nieco innej koncepcji rozwiązań niż zwyczajowo i dobrego wykonania. Koszt inwestycyjny nie był wysoki, natomiast koszt eksploatacji to „bajka”, naprawdę warto. To co przekazuję to nie obietnice, to rzeczywistość, opisuję jak było i jak jest. Ładna pogoda sprzyja roślinności przy posesji.

 

Cieszmy się pogodą lata, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z realizacji.

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757