Domy pasywne dla ludzi aktywnych
Po to ten portal, aby pokazać, że nastał czas na nowy sposób budowania. Swoją stronę nazwałem Dom Rzeczywiście Pasywny dlatego, że pokazuję rzeczywiste parametry domu pasywnego. Z rzeczywistością trudno dyskutować. Rzeczywistość może być nam przychylną lub wręcz przeciwnie. Na przykładzie swojej inwestycji podzielę się z Państwem informacją, jakie są efekty pieniężne mojej inwestycji, oraz efekty poza finansowe takie jak ; komfort, brak pracy przy obsłudze, brak opłat kominiarskich, wywozu odpadów, brak dymu i złych zapachów z komina, brak kotłowni i składu opału, lub stałych i wysokich opłat (...)
WYMOGI NA DZIŚ I JURTO ... Wskaźnik zap. na energię c.o + c.w.u w moim domu w 2015/2016 r. plasował się średnio na poziomie około 13 kWh/(m2.rok) Wskaźnik zapotrzebowania na energię dla nowych domów do 2014 r. określały przepisy na poziomie do 140 kWh/(m2.rok) Od 2014 r. roku normy unijne nakazują, abyśmy budowali domy, których wskaźnik na energię nie przekracza 120 kWh/(m2.rok) Ale to nie koniec wymagań dla Polski. Będą się one zmieniały z biegiem lat i tak od 2017 r. będzie wynosił (...)
Przy określaniu warunków panujących w pomieszczeniu używa się zwykle dwóch pojęć: mikroklimat i komfort cieplny. Przez pojęcie mikroklimatu wnętrz rozumie się zespół wszystkich parametrów fizycznych i chemicznych danego pomieszczenia, wywierający wpływ na organizm człowieka. Do głównych parametrów mikroklimatu zaliczyć można czynniki termiczne: temperaturę powietrza, średnią temperaturę powierzchni przegród, prędkość ruchu powietrza, wilgotność powietrza. Czynniki pozatermiczne to: zanieczyszczenie powietrza, poziom hałasów, oświetlenie itp., których wpływ jest mniejszy. Komfort cieplny to stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilasu (...)
Idea przyświecająca w tle jest prosta – roczna dostawa energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych np. słońca, temperatury powietrza, temperatury gruntu, ma być jak największa w stosunku do całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Ogólna koncepcja mojego rozwiązania opiera się na konsekwentnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną i pozyskania maksymalnej ilości energii odnawialnej. Każdy komponent musi być optymalnie wpasowany w kolejny Tylko w ten sposób można uniknąć strat energetycznych i osiągnąć najlepsze rezultaty. Wymagania względem energooszczędności budynków od lat rosną. Istotnym faktem dla praktycznej oceny standardu energetycznego (...)
Aby jednak ogrzewanie energią słoneczną w domu pasywnym mogło być efektywne, konieczne jest przechowanie tego ciepła "na potem". W domku o lekkiej konstrukcji (np. drewnianym, letniskowym), niewielka ilość energii słonecznej szybko podniesie temperaturę ścian i powietrza, ale równie szybko domek się wychłodzi. Najwięcej ciepła potrzeba do ogrzania domu w nocy (gdy różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem jest największa), a pozyskać je można tylko w dzień — dlatego trzeba je jakoś zakumulować. Odbywa się to dzięki wykonaniu domu w tradycyjnej, ciężkiej technologii. Grube, murowane ściany, nawet działowe, grube (...)
Szczelność budynku to bardzo ważny element całej układanki. W aktualnie realizowanych domach nie zwraca się dużej uwagi na szczelność bo i tak kratki kominów wyciągowych zabierają nam ciepłe powietrze z domu. Zimą w każdym 1m3 powietrza zawarte jest sporo energii cieplnej. Każdy budynek musi posiadać wentylację naturalną poprzez kominy wentylacyjne lub wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W moim rozwiązaniu mam wentylację mechaniczną i wymieniam celowo około 80 -120 m3/godzinę powietrza. Dokonywany jest ciągły pomiar dwutlenku węgla i zawartości wilgoci w powietrzu. Wiem, że ta ilość wymiany jest optymalna. Szczelność mojego (...)
Temat okien i montażu został szczegółowo opisany w Montaż okien w ociepleniu - inaczej niż zwykle (Oknotest.pl - 09.08.2014) Szczelny montaż okien PVC w warstwie ocieplenia (Oknotest.pl - 24.10.2014) to było inspiracją napisania artykułów o moim domu, Dom pasywny z sercem i…głową (Oknotest.pl - 31.01.2016) DOM PASYWNY… bo liczy się portfel (Oknotest.pl - 21.03.2016) a następnie założenia tego portalu. 15 lipiec 2016
Zakres temperatury powietrza, w której człowiek czuje się dobrze, jest bardzo zróżnicowany. Zależy on od preferencji osobistych, ubrania, odżywienia, pory roku, wieku, płci. Na przykład temperatury zapewniające dobre samopoczucie, są zazwyczaj wyższe dla kobiet i osób starszych niż dla mężczyzn i osób młodszych. Ponadto w wyższych temperaturach człowiek czuje się lepiej latem niż zimą. Ten zakres temperatur określany jest jako strefa zapewniająca dobre samopoczucie. Zimą, dla osoby ubranej, powinna mieścić się ona przeważnie między 20ºC a 23ºC. Latem, ze względu na "lżejsze" ubranie, temperatura komfortu (...)