AKTUALNOŚCI

2020 - STUDNIA

W odległości horyzontalnej od mojej posesji powstawały turbiny wiatrowe. Znalazłem informacje z prac fundamentowych, które wskazywały na występowanie wody podczas realizacji zadania. Ucieszyłem się, że mogę na swojej działce mieć wodę gospodarczą i zrealizować studnię.

Na mojej poprzedniej posesji odległej 3 km od obecnej, miałem studnię kopaną, kręgową i w niej wodę, ale teren był położony ca 7 m niżej i miejsce wodonośne „udokumentowane”. W profesjonalnej jednostce hydrogeologicznej w Poznaniu sprawdziłem i okazało się, że w tej części miejscowości na głębokości do 50 m nie ma udokumentowanych warstw wodonośnych i tam gdzie powstawały turbiny wiatrowe też nie było.

Ale dla mnie był to sygnał, że w gruncie mimo, że gliniastym, występują na niższych poziomach drobne zalegania wody. Wbrew wielu tzw. „doradcom” postanowiłem losowo wybrać sobie miejsce, gdzie chciałbym mieć studnię, a tego miejsca nie było wiele i rozpocząłem ręczne wiercenie.

Kupiłem zestaw 2 wierteł, wciągarkę, profil stalowy, wykonałem stanowisko i rozpocząłem prace.
Po czasie nie ukrywam, nie było to proste, łatwe, ale dowierciłem się w głąb ponad 23 m, zwykłymi wiertłami ręcznymi, a rurą PCV fi 75 mm zrobiłem osłonę otworu i wprowadziłem pompę głębinową STING 2 cala o mocy 0,37 kW.

Okazało się, że nie natrafiłem na wodonośne warstwy ziemi.

Grunt to zwarta glina i czasami wyrywanie z niego wiertła realizowałem podnośnikiem samochodowym, gdyż wciągarka nie dawała rady.
Po wykonaniu odwiertu, zbadałem, że w otwór studzienny napływa ca 15 l/godz. wody. To znaczy, że 15 x 24godz. = 360l /dobę czyli

po trzech dniach możemy dysponować ca 1m3 wody, 10m3 w miesiącu czyli 60 m3 w sezonie.

Dla mnie do ogródka i rekreacji /mała fontanna/ wystarczająco.

Aby to wszystko działało perfekcyjnie, pompa głębinowa sterowana jest wyłącznikiem czasowym załączającym pompę co 1,5 godz. ma ca 3-4 minuty pracy, pompując wodę do 2 szt. zbiorników o pojemności po 1m3. Pojemniki zastępują studnię z kręgów.

Jeśli potrzebuję wodę do użytku to małą pompką hydroforowa korzystam z niej za „free”. Pompki: głębinową i hydroforową też za” free” zasila instalacja fotowoltaiczna. Jak wyglądała stanowisko wiertnicy, a teraz ozdoba studni widać na zdjęciach.


2019 - oszklona altanka

Na stronie, na rysunku przedstawiającym widok domu, wrysowana była oszklona altanka.

Altanka moim zdaniem dla małego domku stanowi komfortowy element. Dlaczego ?

Altanka latem od strony zacienionej, północnej przy otwartych obu drzwiach, stanowi wiatę w której ruch wiatru zachód- wschód stwarza naturalną miłą atmosferę.

Altanka chroni drzwi wejściowe oraz służy do spotkań, wydawania i przyjmowania przesyłek z kurierem, ochronę przed silnym deszczem, wiatrem przy zamkniętych drzwiach, a zimą przed śniegiem i koniecznością odśnieżania.
MARZEC 2019

Dnia 24.03 temp w nocy na zewnątrz wynosiła 0 oC, a temperatura w budynku wynosiła ponad 23 oC. Ciężka skorupa budynku, solidnie wygrzana w sezonie grzewczym, skłania do wyłączenia ogrzewania.

!!!! KONIEC SEZONU GRZEWCZEGO 2018/2019 !!!!

LUTY 2019

LUTY 2019

Dziś jest 17.02 temperatura zewnętrzna w nocy wynisiła  -1 oC, a teraz o godz.12.00 wynosi  +5 oC.  Promienie słońca padają na południowe okna.

Od 3-ch godzin dogrzewanie w budynku jest wyłączone, a mimo to pomiar temperatury powietrza wewnątrz wskazuje + 27,1 oC. Ale co najważniejsze temperatura odczuwalna  wynosi 23,1 oC  /idealnie/.

Przyjemnie, komfortowo i kolejne godziny będą   bez żadnych kosztów ogrzewania. Komfort zawdzięczamy ; prawidłowemu usytuowaniu budynku względem stron świata oraz jego "ciężkiej" konstrukcji.

Tylko przy takiej konstrukcji budynku gromadzenie za "free" energii cieplnej ze słońca na okresy kiedy promieni słonecznych nie ma, jest najbardziej efektywne i efektowne.

Pachnie już wiosną, choć do kalendarzowej jeszcze trochę.

Pozdrawiam :  Maciej  Sempiński

STYCZEŃ 2019

Połowa sezonu grzewczego 2018/2019 już za nami. To już czwarty sezon eksploatacji mego domu pasywnego i wszystko przebiega bez zarzutu. Dla utrzymania w budynku temperatury 20 - 22 oC służy wyłącznie ; dobra koncepcja rozwiązań, dobra jakość wykonania, troszkę energii elektrycznej i nic więcej.

W grudniu dla utrzymania w/w temperatur zużyto tylko 150 kWh energii elektycznej za 75 zł. brutto, a przy okazji za 15 zł brutto miesięcznie system produkuje jeszcze ciepłą wodę użytkową. Kwota 75 zł. stanowi całkowity koszt miesięcznego dogrzewania. To rzeczywistość, a nie obietnice. Miło, niedrogo i ekologicznie.  Moim zdaniem posiadanie takich rozwiązań może dać inwestorowi : ogromne zadowolenie, oszczędność kosztów inwestycyjnych, oraz co najważniejsze oszczedność kosztów eksploatacyjnych na pokolenia.

Za dwa miesiące i tydzień kalendarzowa wiosna. Teraz cieszmy się tegoroczną zimą, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z ich realizowania.

Pozdrawiam Maciej Sempiński.  

MAJ 2018

W kwietniu powstała kolejna płyta fundamentowa z gruntowymi wymiennikami ciepła pod nową dużą inwestycję a wygląda to tak :

     

KWIECIEŃ 2018

 Marzec nas nie rozpieszczał, na zewnątrz przy domu zanotowałem temperatury powietrza  - ( - 14 oC )

Na potrzeby i ogrzewawania i wytworzenia ciepłej wody użytkowej w MARCU zużyto :

173  kWh energii elektrycz.   za  81  zł/m-c  tj  3,00 zł/dobę     a na wszystko zużyto :

422  kWh energii elektrycz.  za 198  zł/m-c  tj  7,00 zł/dobę

Dziś 4 kwietnia słoneczko  na niebie.          !!!!  KONIEC  OKRESU GRZEWCZEGO 2017/2018  !!!!

Pozdrawiam.   Maciej   Sempiński

MARZEC 2018

Jest początek marca.     Za dwa tygodnie kalendarzowa wiosna.    Trzeci okres grzewczy w moim domu pasywnym jest już na ukończeniu. Budynek w zimie nie emitował żadnych spalin i nie zatruwał okolicy. Ponadto nie wymagał żadnej pracy i spalania czegokolwiek. Średnia temperatura powietrza w budynku to   + 22  oC.

Miesiąc luty był najchłodniejszym miesiącem tego sezonu.

Tempratura zewnętrzna przy budynku spadała poniżej          ( - 15  oC )

Na potrzeby ogrzewania i wytworzenia ciepłej wody użytkowej    zużyto 

w miesiącu lutym  2018 r.   265 kWh energii elektr. za 118 zł/m-c tj  2,79 zł/dobę  czyli  4,78  W/m2

a na wszystko zużyto             451 kWh energii elekrt. za 212 zł/m-c tj. 7,57 zł/dobę  czyli  8,13 W/m2

Słoneczko już wyżej, życzę udanych inwestycji.  

Maciej Sempiński   domrzeczywisciepasywny.pl   tel.602 748 757

LUTY 2018

Jest początek lutego. Połowa zimy już za nami. Okres grzewczy w pełni. W moim domu pasywnym, który nie wymaga kominów, kotłowni i opału, ogrzewanie budynku i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej odbywa się samoczynnie, bez potrzeby ; pracy, spalania czegokolwiek. Budynek nie emituje żadnych spalin nie zatruwa okolicy. Średnia temperatura powietrza w budynku to 22 oC co przy wygrzanych ścianach i posadzkach oraz dobrych oknach daje pełen komfort bytowania.

Na potrzeby  ogrzewania i wytworzenia ciepłej wody użytkowej    zużyto

w grudniu   2017 r.       182 kWh  energii elektrycznej  za     86  zł/m-c

w styczniu 2018 r.        185 kWh energii elektrycznej   za    87 zł/m-c   tj   2,80 zł/dobę  czyli  3,0  W/m2

a na wszystko zużyto   430 kWh energii elektrycznej  za  202  zł/m-c   tj   6,50 zł/dobę  czyli  7,0  W/m2

Miło i niedrogo.  Poniżej pomiary temperatur i wilgotności.

       

Cieszmy się tegoroczną zimą, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z ich realizowania.

Maciej Sempiński    domrzeczywisciepasywny.pl   tel.   602 748 757

GRUDZIEŃ 2017

W moim domu pasywnym codziennie wykonywane są pomiary.

Dziś jest 13.12.2017 r.           astronomiczna zima  tuż,  tuż,

rano  pochmurno                   temperatura powietrza na zewnątrz wynosiła          0,0   oC

w południe     w słońcu          temperatura powietrza na zewnątrz wynosiła      +  9,2   oC          

rano i w południe                   temperatura powietrza   w budynku wynosiła      + 23,5 oC    

a jego wilgotność                                 rano 44 % a w południe 46 %

wszystko OK ! Komfortowo ciepło, a ponadto budynek    za " free" doładowuje swoje akumulatory, 

czyli pobiera energię ze słońca i magazynuje ją dla okresów chłodniejszych.            Jak to się dzieje ?   

                     

pomiar - temp. pow.zew. w południe         pomiar - temp. szyb - rano              pomiar - temp. szyb - w południe

Proszę zwrócić uwagę, że z przeprowadzonych pomiarów można dowiedzieć się więcej niż pokazują suche cyfry.   

-  zmiana temperatury powietrza zewnetrznego  od 0,0 oC  do 9,2 oC wcale nie musi zmieniać w budynku temperatury powietrza, które jest komfortowe, stabilne i wynosi 23,5 oC / zasługa konstrukcji budynku /.

-  szyby w dwóch południowych oknach budynku po 4 m2 każda : są raz przyjazne,  raz nie przyjazne.  

-   rano           -     wyprowadzały z budynku energię cieplną, ponieważ ich powierzchnia miała temperaturę 20,5 oC      

-   w południe  -  odwrotnie  - wprowadzały do budynku energię cieplną i stały się wielkimi grzejnikami o powierzchni 4 m2 każda o tempraturze powierzchni  + 35,2 oC.

Jeżeli w okresie grzewczym okna potrafią więcej energii cieplnej pobrać niż jej tracić to jest OK !  

-  To zasługa słońca i dobrze zaprojektowanego  budynku pasywnego, doboru odpowiednich okien, bo przecież temperatura powietrza zewnętrznego była tylko  +  9,2 oC.        Dlaczego tak się dzieje ?

Ponieważ promienie słońca docierają do szyby, jego część ulega odbiciu, część zostaje pochłonięta przez samo szkło, a część przechodzi na drugą stronę szyby.  Energia słoneczna docierająca przez szybę zostaje zatrzymana w pomieszczeniu, które zaczyna się nagrzewać / to źle / lub magazynować energię / to dobrze /.   Jest to tzw. efekt cieplarniany, który możemy  na przykład zaobserwować w zaparkowanym samochodzie, stojącym w pełnym słońcu z zamkniętymi oknami.

     Dobrze zaprojektowany, komfortowy budynek pasywny pobrał energię cieplną z promieni słonecznych, zmagazynował ją w ciężkiej płycie fundamentowej i ścianach " na później, po to aby oddać ją w razie wiekszego zapotrzebowania". 

TO WSZYSTKO ZREALIZOWAŁO SIĘ SAMOISTNIE BEZ UDZIAŁU UŻYTKOWNIKA DOSTARCZAJĄC ZA  " FREE"  DARMOWĄ  ENERGIĘ   

W GRUDNIU KOSZT OGRZEWANIA BUDYNKU I WYTWARZANIE CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ TO      TYLKO  84,60 ZŁ/M-C

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl  tel. 602 748 757

LISTOPAD 2017

Kończy się listopad, trwa sezon grzewczy, za trzy tygodnie pierwszy dzień astronomicznej zimy. Temperatura powietrza w budynku powyżej 23,6 oC i ciepła woda użytkowa realizowana jest za kwotę 2,78 zł/dobę. Kolejny dom o którym pisałem w październiku jest już ocieplony. Wewnątrz trwają prace wykończeniowe.  

 

Budynek z dobrze dobraną technologią i wykonawstwem to okno na świat nowoczesnego budownictwa. Jak już jesteśmy przy oknach to podziwu warte są panoramiczne czterometrowe okna elewacji południowej dające rozległy widok krajobrazu. Inwencja inwestora oraz realizacja okien przez Firmę Fix z Wrocławia są godne podziwu. W prezentowanej inwestycji do podziwiania jest naprawdę wiele. Siedem miesięcy dobrze zorganizowanej pracy i perfekcyjnego wykonawstwa dało pozytywny efekt. Zima już inwestorowi nie groźna. A za nieco więcej niż kwartał znowu wiosna. Życzę udanych inwestycji i dużo satysfakcji z realizowania.

Maciej Sempiński

PAŹDZIERNIK 2017

Ponad miesiąc jesieni już za nami, okres grzewczy rozpoczęty. Temperatura powietrza w moim domu pasywnym utrzymywana jest na żądanie. Obecnie wynosi 22,7 oC i jest Ok!. Dobowe zużycie energii elektrycznej do; ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej to 3,5 kWh/d za kwotę 1,65 zł/dobę. To wszystko dzieje się bez kotłowni, kominów, pracy, brudu, złych zapachów, za kwotę niecałych 50 zł miesięcznie. Warto z takiego komfortu korzystać!. Już niedługo kolejny użytkownik będzie miał to u siebie. Realizowany dom w Pogorzeli k/Gostynia, o którym pisałem we wrześniu i wcześniej, ma już zamontowaną stolarkę okienną oraz przeprowadzony został test szczelności budynku tzw. Blower Door , który wypadł wspaniale dając wynik 0,27 czyli ponad 2 razy lepszy niż dopuszczają Europejskie normy dla budynków pasywnych. W krótkim czasie po ułożeniu izolacji termicznej murów zewnętrznych bryła budynku osiągnie finał.

   

Cieszmy się jesienną pogodą, życzę udanych inwestycji 

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl   tel. 602 748 757

WRZESIEŃ 2017

Koniec lata tuż, tuż... to właśnie 21 września przyjdzie czas na jego pożegnanie. Od teraz dni będą coraz krótsze, noce dłuższe, przyjdą ochłodzenia, mgliste poranki i częste opady deszczu. Gdy temperatura powietrza spadnie przez kolejne 3 noce poniżej 12 oC, lub jednorazowo poniżej 2 oC w wielu domach i mieszkaniach rozpocznie się okres grzewczy.

W dobrze zrealizowanych budynkach pasywnych okres grzewczy rozpocznie się znacznie później i będzie przebiegał znacznie krócej bez pracy, dymu i marnotrawienia pieniędzy. Takie domy będą standardem. A teraz spójrzmy jak przebiega niedawno rozpoczęta realizacja takiego domu.

Prefabrykowana konstrukcja dachowa z drewna, została zrealizowana przez dwa dni. Obecnie trwają prace związane z ocieplaniem dachu i wentylacją.

Cieszmy się ostatnimi dniami tegorocznego lata, życzę udanych inwestycji.

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757

SIERPIEŃ 2017

19 groszy na dobę to całkowity koszt za komfort w upalne dni w moim domu. Pierwszy tydzień sierpnia mamy za sobą, pogoda dla wielu osób była upalnym zaskoczeniem.

 

Temperatura zewnętrzna powietrza w mojej okolicy np. 1 sierpnia sięgnęła wskazań
43,3 °C w słońcu i 36,9 °C w cieniu. Upał w budynku jednak nie doskwierał.

 

Temperatura powietrza wewnątrz wynosiła między 23,124,4 °C czyli była ponad 11°C niższa od temperatury powietrza zewnętrznego.

Wentylacja i chłodzenie budynku wymagało dostarczenia tylko 17 W/godz. energii elektrycznej. Łatwo wyliczyć, że to koszt 19 gr na dobę. / 17 W x 24 godz x 0,47zł/kwh = 19 gr/dobę /

 

Tyle kosztuje wspaniały komfort w moim domu rzeczywiście pasywnym tłocząc do budynku 120 m3 świeżego powietrza o temperaturze do 20 °C Można tłoczyć więcej np. 270m3 i będzie to kosztowało 35gr/dobę. Świeżym chłodnym powietrzem obdarowuje mnie „matka ziemia” poprzez gruntowy wymiennik ciepła, odpowiedni styropian i wentylację. Oczywiście wymagało to nieco innej koncepcji rozwiązań niż zwyczajowo i dobrego wykonania. Koszt inwestycyjny nie był wysoki, natomiast koszt eksploatacji to „bajka”, naprawdę warto. To co przekazuję to nie obietnice, to rzeczywistość, opisuję jak było i jak jest. Ładna pogoda sprzyja roślinności przy posesji.

 

Cieszmy się pogodą lata, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z realizacji.

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757

LIPIEC 2017

Dom budowany w Wielkopolsce w miejscowości Pogorzela k/Gostynia rośnie w oczach

W maju pisałem, o rozpoczęciu wykonywania ocieplania płyty fundamentowej. Dziś w ociepleniu ułożone jest zbrojenie, wszystkie odcinki instalacji wod-kan i prądowe. Płyta jest zalania, beton prawidłowo związał. Na płycie stoją mury budynku, na których dojrzewa beton wieńca, czekając na ułożenie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej dachu. W tym miejscu należy zauważyć, że realizowana inwestycja posiada już gotowe źródło darmowej energii do ogrzewania budynku zimą i chłodzenia latem, posiada akumulatory „chłodu i ciepła” i gotową posadzkę do układania glazury lub klepki. Zostało to zrealizowane poprzez inne niż zwyczajowo wbudowywanie GWC, styropianu, cegły wapienno-piaskowej, a to najistotniejsze.

 
 

Realizacja przebiega zgodnie z założeniami aby osiągnąć cel jak na poniższej wizualizacji.

 
 
 
 

Cieszmy się pogodą lata, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z realizacji. Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757

MAJ 2017

Pierwszy miesiąc wiosny dobiega końca.... a co w temacie dobrej koncepcji domu pasywnego ?

Czas biegnie szybko. Niedawno pisałem, że 20 marca zakończyłem w swoim domu pasywnym sezon grzewczy i po miesiącu chłodnej wiosny cieszę się nadal wysokim komfortem cieplnym i temp. 22,5 oC.

W większości domów kominy nadal dymią, zatruwają okolicę i finanse mieszkańców. Przypomnę, że koszt energii do ogrzewania domu za ostatni miesiąc sezonu wyniósł 72zł

Pierwszy miesiąc wiosny okazał się sprzyjający do powstawania kolejnej inwestycji według takiej samej koncepcji. Postęp robót ocieplania dla płyty fundamentowej poniżej :

Dom budowany jest w Wielkopolsce w miejscowości Pogorzela k/Gostynia przy ul. RycerskiejPosiada inną, odmienną architekturę od wykonanych i zamieszkiwanych już obiektów.

O kolejnych realizacjach będę informował sukcesywnie.

Cieszmy się wiosną, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z realizacji.

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757

MARZEC 2017

Kolejny sezon grzewczy domu pasywnego zakończony.

Nastał początek wiosny, to zapowiedź cieplejszych dni. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Nic dziwnego, że człowiek tak bardzo tęskni za tą porą roku, a jej początkowi nadaje się znaczenie symboliczne.

Ciepły dom bez grzejników i kotłowni

W 2017 roku astronomiczny początek wiosny przypadł na 20 marca. Tego dnia zakończyłem sezon grzewczy domu pasywnego. U sąsiadów nadal dymią kominy. Za oknem co prawda temperatura powietrza tylko 0 – 12 °C, a w moim domu 21,8 °C bez kosztów ogrzewania, pracy, brudu, smogu, przy pełnym komforcie w mieszkaniu. Przypomnę, że sezon grzewczy rozpocząłem dnia 20 października, a więc nie trwał dlugo.

Zużycie energii niezbędnej do wytworzenia ciepłej wody i ogrzania budynku wyniosło 1033,8 kWh energii elektrycznej, czyli ca 4 zł/dobę,

1033,8 kWh : 82,5 m² powierzchni domu = 12,50 kWh/m²/rok , w tym np. w styczniu zużycie wyniosło

254,5 kWh : 82,5 m² powierzchni domu = 3,10 kWh/m² a całkowite zużycie energii

492,2 kWh : 82,5 m² powierzchni domu = 5,97 kWh/m²

Przedstawione zużycie kWh/m² to średnie wartości podczas przeprowadzania procesu optymalizacji. Ostateczny wynik będzie znacznie lepszy.

Dom jeszcze bardziej energooszczędny

Cały czas prowadzę w moim domu energooszczędnym szczegółowe pomiary i badania, aby kolejne obiekty były jeszcze bardziej doskonałe. Mam już wiele tysięcy pomiarów i szeroką wiedzę z eksploatacji w tym zakresie. Wiem również, jak w prosty sposób ograniczyć zużycie energii o np. kolejne 10%. Jednak bardzo ważne jest, aby potrafić ocenić celowość takiego zabiegu i wartość takiej inwestycji. Sama liczba brzmi dumnie, ale gdy zderzymy koszt ogrzewania za ostatni miesiąc w wysokości 72 zł, zaoszczędzimy miesięcznie 7,20 zł. Trzeba przemyśleć sens tego działania, a nie tylko gonić za wskaźnikami. Kolejnym ograniczeniem zużycia energii może być utrzymywanie w domu pasywnym temperatury zbliżonej do temperatury obliczeniowej 20 °C, a nie 21 lub 22 °C. W tym przypadku, zamiast samymi liczbami należy kierować się indywidualnym postrzeganiem komfortu przez użytkownika.

Budowa dużego domu pasywnego

Kiedyś pisałem, że wg zrealizowanej koncepcji mojego niewielkiego domu pasywnego, parterowego (bo taki miał być dla dwóch osób) można budować inne domy; duże, małe lub piętrowe, które również mogą posiadać dobre parametry energetyczne.

Oto przykład dużego domu energooszczędnegonowoczesnego w formie, o powierzchni ca 350 m², który zostanie zrealizowany w okolicach Krakowa.

O tej inwestycji i innych napiszę w następnych artykułach.

Cieszmy się wiosną, życzę udanych inwestycji i wiele satysfakcji z realizacji.

Maciej Sempiński domrzeczywisciepasywny.pl tel. 602 748 757

LISTOPAD 2016

Mój dom rzeczywiście pasywny.

Dziś jest 29 listopada 2016r. chłodno, wiatr, brrrr., temperatura powietrza na zewnątrz (- 4 °C) a w domku Ok.! temperatura powietrza 22,0 °C jego wilgotność 41 % , temperatura ścian i posadzek 21,2 °C, a temperatura powietrza nawiewana do pokoi 31,5 °C.
Pełen komfort !!!! przy uwzględnieniu, że to wszystko dokonuje się samoczynnie bez pracy, bez kotłowni, kominów, dymu, brudu, a tylko przy zużyciu energii elektrycznej 258 W/godz. to jest
6,2 kWh na dobę, a to stanowi koszt 90 zł na miesiąc brutto. W tym koszcie i zużyciu energii elektrycznej mamy jeszcze zapewnioną ciepłą wodę do mycia i innych celów użytkowych.
Zawartość dwutlenku węgla w domku to 780 ppm czyli Ok. !
Drugi bardzo podobny dom do mego rozpoczął już swoją eksploatację. Wygląda on tak jak na zdjęciach poniżej i posiada nieco inne rozwiązania urządzeń instalacyjnych . Tak więc w okresie eksploatacji dokonamy sprawdzenia, porównania i określenia efektywności obu rozwiązań.

Tak się składa, że okres grzewczy i stworzenie dobrych warunków cieplnych nie jest już dziś dużym problemem dla nowoczesnych domów, a szczególnie pasywnych. Ważne pozostaje jakim nakładem inwestycyjnym i jakimi rocznymi nakładami eksploatacyjnymi na dziś i w następnych latach będzie się to odbywać. Ważne również jest jakim nakładem zaangażowania własnego. Różnice w koszcie eksploatacji mogą wynosić jak 1:10 na korzyść domu pasywnego. Pamiętajmy, że dobrze zaprojektowany i wykonany budynek może swym standardem energetycznym już dziś i za następne dziesięciolecia wyprzedzać standardy, które będą wtedy obowiązywać. 
Bardzo mało lub wcale nie mówi się o okresie letnim i przegrzewaniu się budynków, tych szczególnie z dużymi oknami od strony południowej i zachodniej, lub o znacznych amplitudach temperatur w dzień i w nocy.
Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek powinien być przyjazny dla człowieka i jego organizmu, czyli latem stwarzać mikroklimat korzystniejszy niż warunki panujące na zewnątrz.
Aby to osiągnąć budynek powinien być wyposażony w wysokosprawny GWC , a ściany i posadzka wewnątrz winny być akumulatorem chłodu i ciepła. Przedstawione aspekty należy dopracować i ułożyć jak puzzle w efektywną całość bez kosztów eksploatacyjnych.
Takie rozwiązania są w moim domu.

Maciej Sempiński Koźmin Wlkp. www.domrzeczywisciepasywny tel. 602 748 757